Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie

Historia Szkoły w pigułce

Nauczanie w okolicach Maliszewa rozpoczęło się w 1918r. Jerzy Starzyński – właściciel ziemski i działacz społeczny – udostępnił jedno z pomieszczeń budynków dworskich, w którym dzieci z okolicznych wsi mogły uczęszczać na naukę czytania i pisania.

W 1928 roku podjęto decyzję o budowie szkoły w Maliszewie - wkrótce na tzw. Maliszewskich Rumunkach powstała nowa, drewniana szkoła. Ziemię pod jej budowę przekazała rodzina maliszewskich ziemian, a budową zajęli się mieszkańcy wsi.

W późniejszych latach w tym miejscu postawiono murowany, jednopiętrowy budynek Domu Nauczyciela.

W czasie okupacji budynek szkoły wykorzystali Niemcy organizując w nim nauczanie w języku niemieckim, tylko dla swoich dzieci.

Po II wojnie światowej w Maliszewie rozpoczęła działalność szkoła powszechna, do której uczęszczały również dzieci z pobliskiego Brzeźna. Zachował się drewniany budynek szkoły i tam odbywały się zajęcia, w pomieszczeniach o bardzo skromnym wyposażeniu. Szkoła użytkowała tylko jedno pomieszczenie w budynku - 3 zajmowali nauczyciele na mieszkania, 1 stanowiło pomieszczenie gospodarcze.

W 1955r. pojawił się projekt budowy nowej szkoły - murowanego budynku, a także boiska szkolnego, co nastąpiło wiosną 1957r. dzięki pracy nauczycieli, rodziców i uczniów.

Powoli krystalizowały się plany budowy nowej szkoły, która rozwiązałaby istniejące trudności lokalowe. Zrealizowano ją środkami Wydziału Oświaty oraz przy ogromnej pracy miejscowego społeczeństwa; powstała nowa szkoła, która nauczaniu służy do dziś. Oddano ją do użytku w 1967 roku - na owe czasy była duża i funkcjonalna. Piętrowy budynek mieścił 6 izb lekcyjnych, szatnię i kuchnię oraz pomieszczenia kadry nauczycielskiej: pokój nauczycielski oraz gabinet kierownika szkoły. Obok budynku stanął Dom Nauczyciela.

W dniu 25 maja 2002r. odbyła się uroczystość nadania imienia szkoły. Placówka, która zyskała wielu przyjaciół w branży lotniczej, została Szkołą Podstawową imienia Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.

W 2003r. szkoła została przyjęta do projektu „Szkoła z Klasa” pod patronatem Prezydenta RP.

We wrześniu 2004r. wyposażono szkołę w kompletną pracownię komputerową, przeprowadzano wiele remontów poprawiających stan budynków. Najważniejsze było jednak poprawienie elewacji szkoły i jej wymalowanie.

W czerwcu 2005r. szkoła została przyjęta do Klubu Przodujących Szkół, zaś w sierpniu 2005r. Krajowa Rada Lotnictwa przyznała naszej placówce wyróżnienie honorowe „Błękitne Skrzydła”.

W latach 2009/2010 trwała modernizacja i rozbudowa szkoły. Powstała sala gimnastyczna z magazynem na sprzęt sportowy, nowa sala lekcyjna, biblioteka, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, szatnie, łazienki z prysznicami. Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.