Szkoła Podstawowa im. F. Żwirki i S. Wigury w Maliszewie

Patroni

Franciszek Żwirko

(ur.16 września 1895r. w Święcianach) - porucznik pilot Wojska Polskiego, pilot sportowy.

Stanisław Wigura

(ur. 9 kwietnia 1903r. w Warszawie) - polski konstruktor lotniczy, inżynier i lotnik, współzałożyciel zespołu konstrukcyjnego RWD, wykładowca Politechniki Warszawskiej.

Stanisław Wigura z pilotem Franciszkiem Żwirką, w 1929r. został skierowany przez władze wojskowe na stanowisko oficera łącznikowego przy Aeroklubie Akademickim. Między 9.VIII.1929r. a 6.IX.1929r. na pierwszym egzemplarzu RWD-2 odbyli lot okrężny wokół Europy.

Zwyciężali: 6.X.29 w I Locie Południowo-Zachodniej Polski, 7.IX.30 w II Locie Południowo-Zachodniej Polski, w III Krajowym Konkursie Awionetek, na prototypie RWD-5 - w IV Krajowym Konkursie Samolotów Turystycznych.

W 1932r. na nowoczesnym samolocie sportowym RWD-6, wzięli udział w Challenge'u, zajmując I miejsce.

11.IX.1932r., lecąc na meeting lotniczy do Pragi, zginęli w katastrofie w lesie pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna. Przyczyną wypadku było oderwanie się skrzydła samolotu podczas burzy.

Zostali pochowani w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.